List Of European Champions – U21

Year/VenueTeam  OverallSlalomTricksJump
E&A UNDER 21 CHAMPIONSHIPS
2021 Sesena ESP
2020 Sesena ESP
(to be held 2021)
2019 Dnipro UKRUkraineDanylo Fil’Chenko
 UKR
Stanislava Prosvetova
UKR
Jakob Bogne
SWE
Lea Miermont
FRA
Danylo Fil’Chenko
 UKR
Stanislava Prosvetova
UKR
Danylo Fil’Chenko
 UKR
Marie-Lou Moulanier
FRA
2018 Roquebrune sur Argens (FRA) MON
Great Britain
Joel Poland
GBR
Aliaksandra Danisheuskaya
BLR
Jakob Bogne
SWE
Alice Bagnoli
ITA
Lindsay Bordier
FRA
Aliaksandra Danisheuskaya
BLR
Joel Poland
GBR
Aliaksandra Danisheuskaya
BLR
2017 Sesena ESP
Belarus
Danylo Fil’Chenko
 UKR
Aliaksandra Danisheuskaya
BLR
Brando Caruso
ITA
Alice Bagnoli
ITA
Danylo Fil’Chenko
 UKR
Aliaksandra Danisheuskaya
BLR
Jack Critcley
GBR
Aliaksandra Danisheuskaya
BLR
2016 Skarnes NOR
Belarus
Tanguy Dailland
 FRA
Aliaksandra Danisheuskaya
BLR
Brando Caruso
ITA
Alice Bagnoli
ITA
Danylo Fil’Chenko
 UKR
Ekaterina Kisialeva
BLR
Jack Critcley
GBR
Charlotte Warton
GBR
2015 Lleida ESP
France
Tanguy Dailland
FRA
Giannina Bonneman
GER
Brando Caruso
ITA
Chiara Bonnemann
GER
Gianmarco Pajni
ITA
Giannina Bonnemann
GER
Jack Critcley
GBR
Giannina Bonnemann
GER
2014 Recetto ITA
Belarus
Aliaksandr Isayeu
BLR
Giannina Bonnemann
GER
Brando Caruso
ITA
Chiara Bonnemann
GER
Gianmarco Pajni
ITA
Iris Cambray
FRA
Aliaksandr Isayeu
BLR
Giannina Bonnemann
GER
2013 Linköping
SWE

Belarus
Martin Kolman
CZE
Giannina Bonnemann
GER
Daniel Efverström
SWE
Marta Simoes
POR
Martin Kolman
CZE
Giannina Bonnemann
GER
Daniel Efverström
SWE
Giannina Bonnemann
GER
2012 Lake Grappa
RSA

Italy
Martin Kolman
CZE
Maria Luisa Pajni
ITA
Luca Spinelli ITA
Pamela Fox
GBR
Martin Kolman
CZE
Maria Luisa Pajni
ITA
Daniel Efverström
SWE
Danielle Shorten
GBR
2011 Sesena ESP
France
Martin Kolman
CZE
Manon Costard
FRA
Frederik Winter
GBR
Manon Costard
FRA
Martin Kolman
CZE
Marion Aynaud
FRA
Daniel Efverström
SWE
Manon Costard
FRA
2010 Meuzac FRA
Italy
Martin Kolman
CZE
Maria Luisa Pajni
ITA
Sacha Descuns
FRA
Ambre Franc
FRA
Pierre Ballon
FRA
Iris Cambray FRA
Bojan Schipner
GER
Lisa Francke
SWE

EAME UNDER 21 CHAMPIONSHIPS
2009 Skarnes NOR
France
Martin Kolman CZE
Nancy Chardin FRA
Frederick Winter
GBR
Manon Costard FRA
Alexandre Poteau
FRA
Nancy Chardin FRA
Claudio Köstenberger
AUT
Nancy Chardin
FRA
2008 Tampere FIN
France
Martin Bartalsky
SVK
Marion Aynaud
FRA
Martin Bartalsky SVK
Nicole Arthur
GBR
Herman Beliakou
BLR
Marion Aynaud
FRA
Claudio Köstenberger
AUT
Jutta Lammi
FIN
2007
Brescia, ITA

France
Adam Sedlmajer
CZE
Nancy Chardin
FRA
Matteo Luzzeri
ITA
Nicole Arthur
GBR
Herman Beliakou
BLR
Marion Aynaud
FRA
Steven Critcley
 GBR
Nancy Chardin
FRA
2006
Vilvoorde, BEL

France
Adam Sedlmajer
CZE
Nancy Chardin
FRA
Adam Sedlmajer
CZE
Nicole Arthur
GBR
Loris Lambrigger
SUI
Maria Veramchuk
BLR
Steven Critcley
GBR
Nancy Chardin
FRA
2005
Orthez, FRA

France
Frank Desboyaux FRA
Nancy Chardin
FRA
Matteo Ianni 
ITA
Claire  Lise Welter
FRA
Frank Desboyaux FRA
Maria Veramchuk
BLR
Steven Critcley  GBR
Nancy Chardin
FRA
2004
Fagersta, SWE

France
Joffrey Malaquin
FRA
Marion Mathieu
FRA
Matteo Ianni
 ITA
Nicole Arthur GBR
Daniel Odvarko
CZE
Marion Mathieu
FRA
Paul Fourastier
FRA
Luisa Zettinig
AUT
2003
Thorpe, GBR

France
William Asher GBR
Marion Mathieu
FRA
William Asher GBR
Nicole Arthur GBR
Florent Reyre
FRA
Marion Mathieu
FRA
Aurelien Serrault
FRA
Stinne Sondergaard DEN
2002
Agrinio, GRE

Great Britain
William Asher GBR
Julie-Laure Coassin
FRA
Thomas Degasperi
ITA
Julie-Laure Coassin
FRA
Joffrey Malaquin
FRA
Julie-Laure Coassin
FRA
Aurelien Serrault
FRA
Luisa Zettinig
AUT
2001
Quinta Grande, POR

France
Marco Riva
ITA
Clementine Lucine
FRA
Thomas Degasperi
ITA
Clementine Lucine
FRA
Aliaksei Zharnasek
BLR
Clementine Lucine
FRA
Thomas Asher
GBR
Clementine Lucine
FRA
2000
Recetto, ITA

Great Britain
Marco Riva
ITA
Anais Amade
FRA
William Asher GBR
Clementine Lucine
FRA
Marco Riva
ITA
Natalia Berndikova BLR
Patrick Julien Esnard
FRA
Marie Toms
GBR
1999
Lac du Der, FRA

France
Thomas Asher
GBR
Clementine Lucine
FRA
Patrick Julien-Esnard
FRA
Clementine Lucine
FRA
Olivier Fortramps
BEL
Clementine Lucine
FRA
Thomas Asher
GBR
Maria Vymbranietsova  GRE
1998
Kamenz, GER
ItalyThomas Asher
GBR
Marjolein Jongepier
NED
Mathias Lundberg
SWE
Marjolein Jongepier
NED
Olivier Fortramps
BEL
Frederica Primatesta
ITA
Jesper Cassoe DEN
June Fladborg DEN
1997
Krenek, CZE

Great Britain
Thomas Fenzl
AUT
Angeliki Andriopoulou GRE
Mathias Lundberg
SWE
Sarah Gatty- Saunt
GBR
Oliver Fortamps
BEL
Angeliki Andriopoulou
GRE
Thomas Fenzl
AUT
Angeliki Andriopoulou
GRE
1996
Thorpe, GBR

Great Britain
Jason Seels
GBR
Sarah Gatty- Saunt
GBR
Thomas Asher
GBR
Geraldine Jamin
FRA
Marco Riva
ITA
Sarah Gatty Saunt
GBR
Jason Seels
GBR
Angeliki Andriopoulou
GRE
1995
Thorpe,GBR

Great Britain
Jason Seels
GBR
Marina Mosti
ITA
Ivan Morros
ESP
Sarah Gatty-Saunt
GBR
Sebastian Cans
FRA
Marina Mosti
ITA
Paul Price
GBR
Nicola Huntridge
GBR
1994
Avigliana, ITA

Great Britain
Jason Seels
GBR
Marina Mosti
ITA
Dimitri Gamzukoff
 FRA
Nicola Huntridge
GBR
Oleg Deviatrovski
BLR
Elena Milakova
RUS
Jason Seels
GBR
Nicola Huntridge
GBR
1993
Casteldefels, ESP

Great Britain
Florian Pemler
FRA
Elena Milakova RUS
Stefan Tunsch
ESP
Christine Muggiasca
SUI
Jason Seels
GBR
Elena Milakova
RUS
Fabian Raidel
AUT
Nicola Huntridge
GBR
1992
Bourg en Bresse, FRA

Great Britain
Christian Rampanelli
ITA
Corinna Williams
GBR
Ivan Morros
ESP
Sarah Gatty-Saunt
GBR
Aymeric Benet
FRA
Frederique Savin
FRA
Stefan Tunch
ESP
Corinna Williams
GBR
1991
Milan, ITA

Italy
Patrizio Buzzotta
ITA
Frederique Savin
FRA
Jodi Fisher
GBR
Frederique Savin
FRA
Nicolas LeForestier
FRA
Frederique Savin
FRA
Danny Budd
GBR
Marina Mosti
ITA
1990
Bourg en Bresse FRA

Great Britain
Steffen Wild
GER
Frederique Savin
FRA
Steffen Wild
GER
Frederique Savin
FRA
Nicolas LeForestier
FRA
Frederique Savin
FRA
Steffen Wild
GER
Anahi Arbaizar
ESP